Зворотний осмос (RO) є найбільш економічним методом видалення від 90 до 99% всіх забруднюючих речовин. Пориста структура мембрани здатна здійснювати очищення набагато глибше, ніж ультрафільтраційні мембрани. Назад осмотичні мембрани здатні видаляти практично всі частинки бактерій і органіки більше 300 дальтон (1 дальтон? 1,660 540 2(10)?10?24г). Підтвердженням цьому може бути і те, що технологія зворотного осмосу використовується на більшості провідних заводів з розливу води.
Мимовільний процес осмосу відбувається, коли два розчини з різними концентраціями розділені напівпроникною мембраною. Осмотичний тиск проганяє воду через мембрану; вода розбавляється більш концентрованим розчином; кінцевий результат – рівновага.
У системі очищення води гідравлічний тиск на концентрований розчин застосовується для протидії осмотичному тиску. Чиста вода виштовхується із концентрованого (забрудненого) розчину і накопичується на виході з мембрани.
У зв'язку з тим, що зворотноосмотичні мембрани виробляють досить глибоке очищення води, тиск води на виході з фільтра зменшується. Для накопичення очищеної води і використання її при необхідності використовують спеціальні баки, в яких накопичується вода, що пройшла очищення.
Зворотний осмос також включає процес іонного відчуження. Тільки розчинна речовина (вода) здатна проходити через напівнепроникну мембрану, у той час як практично всі іони та розчинені у воді молекули утримуються мембраною (у тому числі солі та цукру). Напівпроникна мембрана не пропускає солі (іони) завдяки явищу відхилення заряду: що більше заряд, то більше відхилення. Таким чином, мембрана видаляє майже всі (>99%) сильно іонізовані багатозарядні іони та 95% слабоіонізованих одновалентних іонів, таких як натрій.
Зворотний осмос дуже ефективний при видаленні з води багатьох забруднень, серед них: загальна кількість розчинених твердих речовин (TDS), каламутність, азбест, свинець, токсичні та важкі метали, радій, розчинені органічні речовини. Крім того, зворотний осмос видаляє хлорку і найважчі леткі органічні сполуки. Очищення води зворотним осмосом та активованим вугіллям є взаємодоповнювальними процесами. Комбінування цих процесів призводить до найбільш ефективного видалення з води різних домішок та забруднень.
Зворотний осмос (RO) є найбільш економічним та ефективним методом очищення водопровідної води, за умови правильної її встановлення та налаштування. Зворотний осмос (RO) також є оптимальним передочищенням для систем хімічного очищення води.
Крім того, зворотний осмос є «страхуванням» від розчинених у воді радіоактивних речовин, таких як плутоній або радіоактивний стронцій. Зворотний осмос необхідний водопідготовки в районах, розташованих поблизу атомних станцій.
Переваги:
Ефективно видаляє всі види забруднень (частки, пірогени, мікроорганізми, колоїди та розчинені неорганічні речовини)
Видалення органічних речовин
Видалення радіоактивних речовин
Потребує мінімального обслуговування
Недоліки:
Невелика швидкість очищення
Схема підключення підмийних зворотньоосмотичних фільтрів:
Зворотний осмос
Фільтр поміщається під мийку та підключається до труби холодної води. Перед тим як вода з гусака, що врізається в мийку, потрапить до вас склянку, вона проходить шість стадій очищення:
1-й ступінь - іонообмінний фільтропатрон поглинає розчинені у воді сполуки заліза, алюмінію, миш'яку, ртуті, свинцю, інших важких металів та радіоактивних елементів, а також затримує нерозчинні домішки розміром 0,1-5 мкм. Використання фільтропатронів з мінімальними порами дають змогу затримувати колоїдне залізо, а також мікроорганізми та віруси, життєдіяльність яких пригнічується за рахунок додавання срібла до матеріалу фільтропатрону.
2-й ступінь – пом'якшуючий картридж видаляє солі карбонатної жорсткості в межах ресурсу (до 30 г солей кальцію або магнію до регенерації) та частково інші домішки.
3-й ступінь – картридж із брикетованого активованого вугілля здійснює сорбційне доочищення води, покращує органолептичні властивості води (присмак, запах).
4-й ступінь – тонкоплівкова мембрана з порами 1 Ангстрем (10-4 мкм) пропускає лише молекули води, проте домішки (зокрема викликають солонуватий смак води, і навіть віруси) видаляються в дренаж.
5-й ступінь – пресоване активоване кокосове вугілля з добавкою срібла кондиціонує очищену воду, покращує смакові якості води.
6-й ступінь - бактерицидна ультрафіолетова лампа для знезараження води.
Для створення запасу очищеної води та необхідного тиску на виході установки до комплекту поставки входить мембранний розширювальний бак (гідроакумулятор). Також у кожному зворотноосмотичному фільтрі в комплекті йде насос для підвищення тиску.