Напевно, всі чули про таке поняття, як здоровий спосіб життя. То що це? Регулярні заняття спортом для підтримки гарної фізичної форми, загартовування, правильне раціональне харчування, свіже повітря… Чи цього достатньо? Ще зі шкільної лави нам відомо, що на 80% організм людини складається із рідини. Вода присутня в лімфі, сироватки крові, а також у міжклітинній та внутрішньоклітинній рідині. Саме тому нестача води в організмі призводить до негативних наслідків. А що п'є людина нині? Яка вода тече із водопровідних кранів? Якою водою ми користуємося в офісах, удома, на відпочинку? Що може ховатися в магазинах за прозорим чи красивим кольоровим склом та пластиком пляшки з етикеткою? Не кожен про це замислюється.
Питна вода: небезпеки та рішення
Чистих природних джерел існує небагато. У тих краях зазвичай влаштовані санаторії та здравниці. У більшості випадків ми змушені використовувати або воду централізованої подачі (як правило, з місцевого водосховища), очищену від шкідливих речовин хлором, або колодязів, бюветів. І якщо якість першої визначає санепідемстанція (якій все ж таки хочеться вірити), яка не рекомендує пити воду з-під крана, то хто систематично визначить якість води, добутої з надр землі?!
Що стосується колодязів і бюветів (найпоширеніших у Києві), це все ж краще водопроводу, менше попадання у воду продуктів розпаду іржавіючого водопроводу. Однак ризики і бактеріального, і механічного забруднень ніхто не скасовував. Крім того, такій воді часом властива підвищена мінералізація. Наприклад, рівень заліза, який набагато вищий за норму в київських бюветах.
Тому сучасна освічена людина, яка турбується про своє здоров'я та намагається зменшити згубну дію очищеної хлором води на організм. Залежно від матеріального достатку та бажання, вибираються варіанти вирішення проблем очищення води, це робить по-різному, починаючи від банального відстоювання води, всіляких фільтрів очищення води, механічних колб, фільтрів проточного типу, закінчуючи її повним глибоким очищенням, що називається «до молекули води »Тобто. зворотним осмосом, найпопулярнішим сьогодні. Чисту воду також можна купувати, наприклад, у бутильованому вигляді в магазині, або замовляти у 19-літрових пляшках для кулера додому чи офісу. Однак останнім часом було доведено згубний вплив на організм людини синьо-зелених водоростей, які накопичуються на оборотній 19-літровій тарі для води при тривалій експлуатації та продуктом життєдіяльності яких є токсини. Візуально дуже важко визначити цвітіння води. При інтоксикації водоростями людського організму найчастіше виникають шлунково-кишкові, дихальні, шкірні хвороби, що виражаються у вигляді кон'юнктивітів та алергії. Купувати ж воду в магазинах у п'ятилітровій тарі або дволітрових пляшках економічно недоцільно. До того ж, води з підвищеною мінералізацією при систематичному споживанні починають завдавати шкоди організму.
Бутильована вода та її класифікація
Відповідно до міжнародної класифікації бутильованих вод є ряд критеріїв, за якими визначається належність води до однієї з двох основних категорій:
Природні мінеральні води:
Особливість у тому, що їх добувають із природних джерел, підземних родовищ. Розливають, не піддаючи обробці, поблизу місця видобутку, зберігаючи первозданну структуру та смак.
Підготовлені упаковані води:
Можуть використовуватися як поверхневі, і підземні води. Природна структура може піддаватися демінералізації, штучній мінералізації, хімічному очищенню, зворотному осмосу і т.д., залежно від потреби.
Столові води:
Їх можна вживати щодня без обмежень, вміст солей – до 1 грама на літр, подібно до плазми в крові людини. Лікувально-їдальні води з вмістом солей від 1 до 8 г/л за рахунок підвищеної мінералізації мають добре виражений присмак. Застосовуються як лікувальний та профілактичний засіб за призначенням лікаря, а також несистематично як їдальня в індивідуальному порядку. Лікувальні із вмістом солей від 10 до 35 г/л застосовуються лише під наглядом лікарів, як правило, із спеціальних бюветів на бальнеологічних курортах, санаторіях, лікарнях.