За 1.5 місяці використання системи з літнього трубопроводу отримано 340 літрів очищеної води, придатної для пиття за нормами СанПіН 2.1.4.1074-01. Здано воду на лабораторний аналіз до та після очищення системою зворотного осмосу.
За 1.5 місяці роботи системи було одержано 340 літрів – це майже 18 пляшок бутильованої води ємністю 19 літрів.
Сім'я із трьох осіб щодобово на всі потреби для приготування їжі споживає щонайменше 10-15 літрів води. За цими цифрами зрозуміло, що господині не потрібно економити воду для кухонних потреб, а система очищає водопровідну воду та працює в автоматичному режимі, додаючи нову порцію очищеної води у накопичувальну ємність у міру її споживання. Це не тільки вода для чайника, на ній можна готувати, варити супи, друге і пити без кип'ятіння.
Система працює за принципом: 1:7. Розглянемо принцип роботи на прикладі фільтра зворотного осмосу Аквафільтр «Блакитна Лагуна-5»
1 частина очищеної води йде в накопичувальну ємність, для вживання в їжу, і 7 таких частин промивають мембранний картридж і зливаються в каналізацію. (Дренаж) тобто. з 8 літрів вихідної, з водопроводу води, 1 літр питної та 7 літрів у дренаж у каналізацію.
Усього через систему очищення води було пропущено 2720 літрів води з літнього водопроводу для того, щоб отримати 340 літрів води придатної для пиття навіть без кип'ятіння. Так працюють усі системи зворотного осмосу, тому вони довговічні у використанні та мембранний картридж не накопичує у собі довгий час різні забруднення. Жодні хімічні реагенти при очищенні води не застосовуються, тому не відбувається забруднення навколишнього середовища при зливанні води в дренаж.
Для найкращої продуктивності рекомендовано використовувати системи очищення води з нагнітачем тиску всередині системи (Електро помпа). Це особливо характерно для приватного сектора, де тиск води, як правило, невисокий чи нестабільний. Можемо розібрати основи роботи зворотного осмосу з помпою з прикладу «Блакитної Лагуни»-6 (Аквафільтр).
Швидкість заповнення накопичувальної ємності для очищеної води приблизно 5-6 літрів на годину. Система працює у автоматичному режимі. Вона забезпечена клапанами високого та низького тиску, які включають та відключають насос у міру наповнення накопичувального бака для чистої води.
При досягненні максимального тиску в накопичувальній ємності насос автоматично вимикається.
Чим кращий і більший тиск води в мембранному фільтрі, тим ретельніша фільтрація води та вища продуктивність системи.
Існують зворотньоосмотичні системи без насоса (електричної помпи) але у них низька продуктивність очищеної води (Аквафільтр, Райфіл, Лідер, Аквалайн, Аквафор, Гейзер та ін.) Для міського водопостачання та багатоповерхових будинків це цілком прийнятно. Все залежить від тиску в трубопроводі, чим нижче буде цей вихідний тиск, тим гірше працюватиме система, тим менше рідини продавлюватиметься через мембранний фільтр. Тому системи з насосом хоч і дорожчі, проте ефективніші у використанні при будь-якому тиску води в системі холодного водопроводу. Так як насос встановлений після фільтрів попереднього очищення перед мембранним фільтром, створюючи робочий тиск до 7 атм.
У колбі мембранного фільтра очищення води відбувається на 99% від будь-яких забруднень. Мембрана очищає воду на молекулярному рівні, тобто через пори мембрани проходить лише молекула води, решта змивається в дренаж. Ці системи добре зарекомендували себе там, де немає можливості отримувати воду для пиття іншими способами. У тому числі опріснення морської води, очищення води не придатної для пиття, з високим вмістом солей кальцію, магнію накипу.
Ніякі інші системи, крім систем зворотного осмосу, не будуть настільки якісно очищати воду. Проточні системи з трьох фільтрів не годяться, тому що мінімальна пора фільтра становить 1мкр, а мембранні системи 0.0001 мкр. Тому, проточні системи не прибирають з води органіку, а не тільки знижують каламутність і кольоровість води. Нагромаджуючи в собі всі забруднення, і не мають промивання та зливу брудної води в дренаж. З цієї причини їх доведеться міняти кілька разів на сезон і вода і за такої низької якості вихідної води, все одно не буде придатною для вживання в харчових цілях.
Заощадити не вдасться, поставивши звичайний фільтр для міського трубопроводу.
Результати аналізу води будуть дуже близькі до результатів вихідної води, а через якийсь час з моменту використання фільтра почнуть накопичувати забруднення, і показники будуть помітно вищі ніж у вихідній воді.
Створюватиметься ефект «чайного пакетика», забруднення, що накопичилися в фільтрах попереднього очищення, будуть відстоюватися в колбах з водою і насичувати її цими забрудненнями. У системах зворотного осмосу очищення відбувається за допомогою мембранного фільтра, де вода надходить з одного боку колби, проходячи через мембрану пори якої 0.0001 мкр, а в кінці фільтра йде роздвоєння потоків, повністю очищена рідина зливається в накопичувальну ємність, а все інше за спеціальним відведенням каналізацію через дренаж. А фільтри попереднього очищення затримують великі частинки забруднень, уберігаючи мембрану передчасного забруднення.
Системи зворотного осмосу для очищення води, принципи роботи:
Системи зворотного осмосу є найбільш універсальними системами водопідготовки, оскільки видаляють кілька видів домішок одночасно та забезпечують стабільну якість очищення води.
Тому там, де потрібне використання кількох різних методів: очищення води від природних гумінових сполук, розчиненого заліза, хлорорганічних сполук, вірусів та бактерій, солей жорсткості. Можна обійтися лише однією системою зворотного осмосу.
Крім того, є проблеми, з якими без зворотного осмосу не впоратися: солона вода, висока концентрація нітратів, двох та трьох валентного заліза та інших іонів. Загалом зворотний осмос видаляє з води 97-99% всіх присутніх у воді домішок. Таку чисту воду, як після зворотного осмосу, важко одержати за допомогою інших методів.
Таким чином, проблема очищення води за допомогою обернених осмотичних систем вирішується комплексно. Ви отримуєте воду, яка відповідає всім стандартам якісної питної води.
Назад осмотична установка – гарантія безпеки води.
Встановлюючи мембранну систему очищення води в будинку або садовій ділянці, ви отримаєте воду бездоганної якості. Конструкція мембрани і відсутність забруднювачів у системі очищення гарантують, що не відбудеться викиду бруду, що накопичився, і зміни якості очищеної води при значному погіршенні параметрів води на вході в установку.
Інша перевага – відсутність хімічних скидів та реагентів, що забезпечує екологічну безпеку у роботі системи.
Назад осмотичні системи знижують солевміст, опрісняючи солону воду. Вони ефективні при очищенні води від вмісту нафтопродуктів, розчиненого у воді заліза, марганцю, солей важких металів, солей жорсткості, мікроорганізмів та вірусів.
Принцип роботи зворотноосмотичної мембрани:
Нижні фільтри попереднього очищення води готують воду перед очищенням мембранним фільтром, прибираючи з води механічні забруднення і будь-які не розчинені у воді частинки більші за розмір 1мкр, вугільний фільтр освітлює воду, усуваючи неприємні запахи, і знижує каламутність води.
Наступний етап очищення – зворотньоосмотична мембрана. Здійснює основне очищення води. Процеси очищення води через мембрани зворотного осмосу під впливом різниці тисків широко використовують у всьому світі. Очищення води відбувається при фільтруванні через одну або кілька штучних пористих мембран, виготовлених із синтетичних матеріалів, скручених рулоном. Розмір часу в мембрані становить 0.0001 мікрон, відповідно, через мембрану зворотного осмосу проходять лише молекули води. Що дозволяє розділити потік води, що надходить на два: кристально чиста вода, що надходить в накопичувальну ємність і водний розчин підвищеної щільності, який зливається в дренажну систему каналізації.
В результаті на виході із зворотноосмотичної системи виходить свіжа, смачна, настільки чиста вода, яка навіть не потребує кип'ятіння.
Результат аналізу вихідної води із літнього трубопроводу: Неочищена вода
З якого випливає, що вихідна вода в літньому водопроводі не придатна для вживання за багатьма показниками, а саме:
1. Кольоровість, каламутність перевищена майже 3 разу
2. Залізо загальне у 1.5 рази
3. Наявність органічних сполук перевищено на 0.9 мг/л, що також неприпустимо.
Назад осмотична система складається з 5 ступенів:
3 ступені попереднього очищення води від великих суспензій, піску, іржі, окалини і т.д., та мембранного фільтра, який повністю очищає воду, роблячи її придатною для пиття без кип'ятіння. Видаляє з води віруси, бактерії, солі металів, пропускаючи через мембрану лише молекули води. Постійно йде промивання мембранного фільтра, у зв'язку з чим у ньому не накопичуються забруднення з очищеної води, а змиваються в каналізацію. Тому він довговічний.
Очищена вода накопичується в накопичувальній ємності і перед тим, як потрапити в кран, проходить 5-й фільтр, який складається з гранул активованого вугілля для усунення неприємних запахів і присмаків після очищення води.
Результати аналізів очищеної води з літнього водопроводу обернено-осмотичною установкою для очищення води.
За результатами аналізу видно, що був завищений рівень pH від початкового результату у вихідній воді, це було наслідком реакції gостфільтра з активованим вугіллям, який новим був погано промитий (мало злито води через фільтр) і він трохи підлужує воду. Перевищення за нормами на 0.4 Од. pH, за іншими показниками видно що:
1. Мутність знизилася у 10 разів
2. Кольоровість у 63.9 рази
3. Залізо загальне у 8.6 рази
4. Жорсткість загальна у 6 разів
5. Солі у кілька разів. Перманганатна окислюваність; наявність органіки у воді майже в 3 рази
За цим аналізом видно що показники значень у воді стали нижчими за допустимі за нормами СанПіН
Порада: перед використанням у харчових цілях якнайкраще промити фільтра, злити кілька баків очищеної води.
Після місяця використання системи очищення води система була розібрана, з метою зрозуміти ступінь забруднення фільтруючих елементів візуально.
Стан фільтруючих елементів в нормі, перший картридж попереднього очищення злегка бурого кольору, другий картридж з пресованого вугілля майже без змін, третій поліпропіленовий картридж 1мкр., злегка забруднений. Що свідчить про те, що при такому стані фільтрів, що входить для очищення води, вистачить на сезон використання.
Стан баків для завантаження картриджів:
Перша ємність зліва має невеликий ступінь забруднення на внутрішніх стінках бака, другий та третій баки за місяць використання майже не змінилися за ступенем нальоту на стінках.
Наступний елемент системи очищення води є мембранним фільтром, який поглинає всі забруднення з води, видаляючи солі жорсткості, солі металів, різні окиси, віруси і бактерії.
Стан мембранного фільтра без видимих забруднень, порівняння поруч праворуч лежить новий фільтр в упаковці, пластмасовий корпус для мембранного фільтра як і без видимих слідів забруднення. Такий стан фільтруючого елемента обумовлює постійне промивання та злив у дренаж різних забруднень у момент очищення води.
Висновок: Система чудово справляється із поставленим завданням, комплекту фільтрів вистачить на сезон роботи.
Воду із системи очищення, після місяця використання системи, було повторно здано на аналіз.
Аналіз води показав, що через 1.5 місяця після використання станції показники стали навіть кращими. А саме: відновився рівень pH, у минулому аналізі він був 9.4, що було обумовлено тим, що погано промитий новий картридж постфільтра з активованим вугіллям трохи підлуговував воду. Так як система була повністю нова, і через її фільтр пройшло менше 20 літрів очищеної води, з якої і було взято первинний аналіз. У вторинному аналізі pH води став у межі норми.
Через 1.5 місяці роботи системи показники покращилися, фільтри припрацювалися, кількість органіки у воді зменшилася майже втричі, порівняно з першим аналізом з осмосистемою, каламутність води знизилася ще вп'ятеро, решта показників не змінилася. Це вкотре свідчить про те, що системи зворотного осмосу придатні для використання та очищення водопровідної води. Поліпшують її якість, роблячи придатною для пиття.