Нині прісна питна вода є однією з головних проблем людства. За цінністю та значимістю, водні ресурси посідають друге місце у світовому масштабі після нафтогазових. З причин глобального економічного зростання йде незворотний процес осушення землі від прісної води. Причиною щорічної загибелі понад 6 тис. осіб у світі (особливо в країнах Африки та Азії) є дефіцит чистої води, що спричиняє незадовільні санітарно-гігієнічні умови. Активна антропогенна діяльність людини призведе до того, що в середині 21 століття природна питна вода може стати дефіцитним продуктом. Нині водними послугами управляє державний сектор, що працює під державним контролем. Але тут багато проблем через низьку ефективність та невисоку якість послуг, що надаються ними. А приватизація «водної» інфраструктури призведе до значного зростання цін на воду та залежності від закордонних джерел, які забезпечують надходження питної води.
Тому необхідно самим потурбуватися про чистоту води у своєму будинку. На сьогодні є альтернативні варіанти одержання питної води:
-купувати бутильовану воду;
-Приносити воду з бювету;
-купувати профільтровану воду;
-фільтрувати воду самим.
Йдеться про воду, яку не лише п'ють, а й використовують для приготування їжі.
Розглянемо різні варіанти з погляду домашнього бюджету та гідної якості води. Спробуємо підрахувати розтрати, зваживши переваги та недоліки при вільному споживанні води близько 10 літрів на добу (сім'я із трьох осіб).
Купуючи профільтровану воду у роздрібних торгових точках по 0,5 грн. за літр, ми витрачаємо 5 грн. щодня або 5грн.х 30днів=150 грн./міс. та 150грн.х12міс.=1800грн/рік. При цьому, ми тягнемо додому важкі пляшки за будь-якої погоди, витрачаючи власні сили та час (якого зараз і так не вистачає). І ми не можемо бути впевнені як профільтрована вода, повністю покладаючись на сумлінність комерсантів. У разі доставки бутильованої води до будинку в середньому вартість літра води близько 2 грн. Зробимо підрахунки за нашим алгоритмом: 2грн.х10літров=20грн./день, на місяць це 20грн.х30дн.=600грн., за рік отримаємо 600грн.х12міс.=7200грн. Тут також ми повністю якість води довіряємо нашому продавцю. І що не дуже зручно, у цьому випадку потрібна ваша присутність за адресою у вказаний час.
Купуючи ж бутильовану воду в маркетах, майже повністю дублюємо попередні розрахунки. Тільки сума витрат ще більше зростає, т.к. ця вода в 6-літрових бутлях у середньому по 2.5грн/літр. І нам знову доведеться тягнути її до свого дому. Тому цей варіант підходить для тимчасового використання. Несучи воду з бювету, ми також довіряємо якість та склад води міським контролюючим службам.
Фільтруючи воду всім відомим фільтром-глечиком, ви частково отримуєте бажаний результат. Якість такої фільтрації невисока, та й то у перші 2-3 тижні. Після чого картридж (змінний елемент, що фільтрує) віддає накопичені в собі шкідливі домішки у воду. Ресурс такого картриджа близько 200 літрів, чого з витяжкою вистачає на місяць (для невеликої родини). Середня вартість картриджа близько 50 грн. х12міс. = 600 грн. / Рік. Використовуючи в побутових умовах систему зворотного осмосу (найвищий рівень фільтрації води нині на молекулярному рівні), ви отримуєте майже ідеальну воду як для приготування їжі, так і для пиття (моделі з мінералізаторами та структуризаторами). Середня вартість такої системи очищення води 1500 грн., в залежності від популярності торгової марки та якості виготовлення.
Ми пропонуємо широкий вибір систем фільтрації таких торгових марок.
Aquafilter (Польща);
Bio+Sistems (Сінгапур);
Crystal (Сінгапур);
Аквафор (Росія);
Гейзер (Росія);
Raifil (Тайвань);
Нова вода (Росія);
Наша вода (Україна);
Бар'єр (Росія);
Бриз (Україна);
Брита (Росія);
ТМ Ecoelement (Тайвань)
Підрахуємо витрати, плюси та мінуси такого очищення. По-перше, якість води дійсно відповідає вашим вимогам. Ви можете легко перевірити це в домашніх умовах за допомогою тестерів для води або TDS-вимірювача. На всі системи очищення води поширюється гарантія. Кількість профільтрованої води можна брати без особливих економій навіть на велику родину (продуктивність системи зворотного осмосу в середньому 200л/добу, залежно від моделі зворотньоосмотичної мембрани). Роблячи підрахунки, братимемо ту саму кількість-10л/сутки (хоча за більш високому споживанні води з фільтра, вартість літра профільтрованої води зменшується, це з простих арифметичних підрахунків).
Отже, за перший рік ми заплатили 1500грн.-вартість самої системи (на перші півроку системи комплектуються необхідними картриджами, потім необхідна їхня заміна, відносно недорога) +200 грн.- вартість за змінні картриджі. Разом, 1700 грн. ділимо на 12 міс. = 141.5 грн. / міс. Не забуваймо, що це за перший рік експлуатації. У наступних роках повна заміна картриджів, з урахуванням їхнього ресурсу буде близько 400 грн/рік. тобто. 400 грн. ділимо на 12 міс. = 33грн. / міс., або 33грн. ділимо на 30 днів = 1.1 грн. день. Або по 1 копійці за літр. При цьому відпадає необхідність носити бутлі зі свердловини, магазину і чекати на доставку не такої вже дешевої води. Єдине, що вам доведеться робити, це вчасно змінювати картриджі та стежити за охайним виглядом вашої системи. До речі, заміну картриджів можна довірити фахівцям.
Тут розглядалися варіанти отримання чистої води в наш час і аж ніяк не нав'язувалися ті чи інші способи.
Ваше здоров'я у ваших руках. Вибір за вами!
Автор: Андрій Талалов
P.S. Ціни та розрахунки на 2013 р.